Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
A A A K
SmodBIP

Przetarg nieograniczony na dostawę sprzętu i aparatury medycznej

Podlegający Ustawie, zakończony, rozstrzygnięty


Ogłoszenie:

Pytania i odpowiedzi do przetargu (N-M.ZP/D/7/2011)

N-M.ZP/D/7/2011

Więcbork 09.11.2011r.

Do wszystkich Wykonawców

Dotyczy : przetargu nieograniczonego na dostawę sprzętu i aparatury medycznej dla Szpitala Powiatowego NZOZ w Więcborku. Nr sprawy N-M.ZP/D/7/2011

W związku z otrzymaniem pytań do specyfikacji istotnych warunków zamówienia w w/w postępowaniu udzielamy następujących wyjaśnień :

Zadanie 1 – zakup i dostawa respiratora – 2 szt.


Pytanie 1 dot. Pkt. 2.1: Czy Zamawiający dopuści do przetargu respirator zasilany powietrzem z centralnego źródła sprężonego gazu w zakresie 1,5 – 5,52 bar? Jak stwierdza sam Zamawiający typowe ciśnienie powietrza centralnego wynosi 5 bar w związku z czym proponowany przez nas zakres jest wystarczający.
Odpowiedź : Zamawiający dopuszcza proponowane rozwiązanie.

Pytanie 2 dot. Pkt. 2.2: Czy Zamawiający dopuści do przetargu respirator zasilany w tlen z centralnego źródła sprężonego gazu w zakresie 1,5 – 5,52 bar? Jak stwierdza sam Zamawiający typowe ciśnienie tlenu centralnego wynosi 5 bar w związku z czym proponowany przez nas zakres jest wystarczający.
Odpowiedź : Zamawiający dopuszcza proponowane rozwiązanie.

Pytanie 3 dot. Pkt. 5.3: Rozumiemy, że Zamawiającemu zależy na dokładnej detekcji wysiłku oddechowego pacjenta. Czy w takim razie Zamawiający wymaga detekcji elektrycznej aktywności nerwu przeponowego, czy dopuści również respirator wyposażony w pomiar wysiłku wdechowego pacjenta poprzez zewnętrzny czujnik przepływu oraz wyzwalacz ciśnieniowy mierzący spadek ciśnienia w tchawicy za pomocą specjalnego cewnika?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 4 dot. Pkt. 5.3: Z treści punktu 5.3 jasno wynika, że Zamawiający rozumie oddech proporcjonalnie wspomagany dość szeroko. Czy w takim razie Zamawiający dopuści do przetargu respirator wspomagający oddech spontaniczny pacjenta zmiennym ciśnieniem w zależności od podatności płuc pacjenta mierzonej przy każdym oddechu
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 5 dot. Pkt. 7.1: Biorąc pod uwagę zawartość specyfikacji SIWZ zakładamy, iż Zamawiający chce zakupić respiratory wysokiej klasy o nowoczesnej konstrukcji i oferujące wszystkie funkcje stosowane w nowoczesnych metodach wentylacji. W związku z tym nie ma klinicznego uzasadnienia aby wymagać manualnego przedłużania fazy wdechu do 5 sekund kiedy wszystkie nowoczesne respiratory dokonują pomiaru ciśnienia plateau w czasie 2 sekund. Zapis ten wskazuje na jeden konkretny respirator, dlatego prosimy o jego zmianę i nadanie mu brzmienia: „ Manualne przedłużenie fazy wdechowej. Zamawiający wymaga aby respirator umożliwiał wykonanie manewru pauzy wdechowej minimum do 3 sekund. Manewr powinien umożliwić ustalenie ciśnienia plateau i wykonanie pomiarów mechaniki oddechowej.”
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 6 dot. Pkt. 8.3: Praktyka kliniczna wskazuje jednoznacznie, iż tylko jednoczesna prezentacja wszystkich 3 krzywych tj. ciśnienia, przepływu i objętości w czasie daje pełny obraz stanu wentylowanego pacjenta. Czy w związku z tym Zamawiający przychyli się do twierdzenia, iż respirator wysokiej klasy na którym bez wątpienia zależy Zamawiającemu powinien posiadać możliwość wyświetlania wszystkich 3 krzywych graficznych jednocześnie na ekranie?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ


Zadanie 2 Zakup i dostawa stołów operacyjnych

Stół operacyjny – 1 szt.

Pytanie 1. Czy Zamawiający dopuszcza aby materace do stołów wykonane były jako przeciwodleżynowe, o grubości 70mm, pokryte elektroprzewodzącym materiałem, bezszwowe ale wykonane w technologii innej niż z wykorzystaniem specyficznego materiału jakim jest żel, używanym właściwie przez jednego producenta stołów operacyjnych?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 2. Czy w związku z wymaganiem Zamawiającego aby stół posiadał już w standardzie 2 sterowniki do sterowania stołem (pilot ręczny i panel sterowania na kolumnie) Zamawiający zrezygnuje z konieczności zamontowania w stole sytemu sterowania na podczerwień pilotem bezprzewodowym- co ma stanowić trzeci w kolejności system sterowania stołem, a co niepotrzebnie podnosi cenę stołu operacyjnego przy jego zakupie? Tańszym sposobem na umożliwienie sterowania trzecim sterownikiem jest zamówienie w przyszłości dodatkowego sterownika nożnego, co nie wiąże się z dodatkowymi kosztami oprócz zakupu samego sterownika.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 3. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania panel sterowania na kolumnie stołu z zabezpieczeniem przed niezamierzonym uruchomieniem funkcji na panelu poprzez konieczność aktywowania całego panelu sterującego, a następnie wybór właściwej funkcji? Cały panel dezaktywuje się po kilku sekundach braku działania stołu. Jest to lepsze rozwiązanie niż opisane w specyfikacji, które wymaga jednoczesnego przyciskania kilku przycisków aby sterować stołem.
Odpowiedź : Zamawiający dopuszcza proponowane rozwiązanie.

Pytanie 4. Czy Zamawiający dopuści tradycyjny system zakładania kasety RTG pod blatem stołu z wykorzystaniem tunelu kasety RTG wkładanej od strony głowy albo nóg a nie z boku, tak jak to możliwe jest w stole opisanym przez zamawiającego jako nr 2? Jest to powszechnie stosowany wśród producentów stołów sposób na pozycjonowanie kasety RTG.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 5 . Czy Zamawiający dopuści lepszy sposób regulacji sekcji oparcia pleców realizowany przy pomocy sterowników ręcznych a nie z wykorzystaniem siły mięśni ludzkich w zakresie od -30 do 80° co obecnie jest stosowane w większości stołów operacyjnych sprzedawanych w Polsce?
Odpowiedź : Zamawiający dopuszcza proponowane rozwiązanie.

Pytanie 6. Czy w rozumieniu punktu 4, Zamawiający dopuści bezszwowe materace z dodatkowymi antyodleżynowymi podkładami żelowymi?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 7 : Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny z napędem elektrohydraulicznym i sterowaniem elektrycznym za pośrednictwem pilota przewodowego oraz panelu sterowania na kolumnie, lecz bez możliwości sterowania z pilota bezprzewodowego na podczerwień i pilota nożnego
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 8 : Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny wyposażony w blat przezierny dla promieni RTG z możliwością wykonania zdjęć RTG oraz monitorowania pacjenta przy pomocy ramienia C na całej długości tego blatu z wyjątkiem 3 cm listwy na wysokości karku pacjenta? Niedogodność ta wynika z technologii produkcji i nie wpływa znacząco na funkcjonalność tego blatu..
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 9. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny z możliwością wkładania kasety RTG od górnej części segmentu?
Odpowiedź : Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie

Pytanie 10. Czy z uwagi na przesuw wzdłużny, Zamawiający wymaga roboczego obciążenia stołu na poziomie 180 kg?
Odpowiedź : Zamawiający określił wymagania konieczne w SIWZ pozostałe nieokreślone w SIWZ parametry są dowolne w zakresie dopuszczonym przez Ustawę o Wyrobach Medycznych, są dowolne powinny jednak umożliwiać realizację standardowych procedur medycznych

Pytanie 11. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny z elektrohydrauliczną regulacją wysokości blatu w szerszym zakresie od 650 do 1100 mm?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 12. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny z regulacją nachylenia segmentu nóg w szerszym zakresie od - 90° do +30°?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 13. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny z elektrohydrauliczną regulacją płyty plecowej w szerszym zakresie od - 45° do +80°?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 14. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny z regulacją nachylenia podgłówka w zakresie od - 45° do 30°?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 15. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny wyposażony w układ jezdny ze stabilną podstawą blokowany na czas zabiegu przez hydraulicznie wysuwane nóżki, aktywowane przy pomocy przewodowego pilota? Wskazane rozwiązanie nieznacznie różni się od wymaganego, zapewnia jednak pełną mobilność stołu i jego całkowite unieruchomienie na czas zabiegu, dlatego blokada kół jest w tym wypadku zbędna.
Odpowiedź : Tak, Zamawiający dopuści takie rozwiązanie


Pytanie 16. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny wyposażony w specjalne, zdejmowane materace o dwuwarstwowej strukturze, w których górna warstwa wykonana jest z tworzywa viscoelastic, które dopasowuje się do wymiarów pacjenta pod wpływem jego temperatury ? Oferowane rozwiązanie jest korzystniejsze od wymaganego i zdecydowanie podnosi komfort operowanego oraz ułatwia pracę personelu medycznego.
Odpowiedź : Zamawiający wymaga materacy jednolitych spełniających wymagania SIWZ

Pytanie 17. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny, którego blat składa się z 6-segmentów: podgłówek, płyta plecowa górna i dolna, płyta siedzeniowa dwuczęściowa i dwuczęściowy podnóżek dzielony wzdłużnie? Wskazane rozwiązanie w zakresie funkcjonalnym jest korzystniejsze od oczekiwanego i pozwala na zwiększenie komfortu pracy personelu medycznego oraz operowanego.
Odpowiedź : Tak, Zamawiający dopuści takie rozwiązanie, pod warunkiem że podnóżek dzielony wzdłużnie będzie odwodzony pod kątem co najmniej 90o

Pytanie 18 : Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości stół operacyjny z napędem elektrohydraulicznym i sterowaniem elektrycznym za pośrednictwem dwóch przewodowych pilotów – głównego i awaryjnego – identycznego jak pilot główny zamiast wymaganego panelu sterowania na kolumnie? Rozwiązanie to jest znacznie korzystniejsze od wymaganego dodatkowego panelu sterowania na kolumnie, gdyż w przypadku konieczności wykorzystania sterownika awaryjnego personel nie musi zginać się, a wręcz „wchodzić pod stół” co jest nie tylko wyjątkowo niekomfortowe jak również niepraktyczne z punktu widzenia dezynfekcji stołu. Ponadto obydwa piloty posiadają te same funkcje oraz piktogramy. Współgrają ze sobą, gdy wciśniemy jakiś przycisk na jednym pilocie to sygnalizator diodowy aktywacji danej funkcji zapala się również na drugim pilocie. Jednak, ze względów bezpieczeństwa, w danym momencie można korzystać tylko z jednego pilota, nie ma możliwości sterowania funkcjami stołu z dwóch pilotów jednocześnie, co w zupełności realizuje wymaganą funkcję zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem.
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ


Pytanie 19 : Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny, w którym zakres regulacji wysokości bez materaca realizowany jest od 650mm do 1010mm? Parametr pierwszy nieznacznie odbiega od wymaganego i jednocześnie zapewnia optymalny komfort pracy chirurgów o zróżnicowanym wzroście, zarówno niższym jak i wyższym, dlatego nie ma potrzeby aby był wyższy, natomiast drugi jest wyraźnie korzystniejszy
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ

Pytanie 20. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny z elektrohydrauliczną regulacją segmentu podnóżków w zakresie +/-90° (góra-dół) oraz dodatkowo przy pomocy sprężyny gazowej od -90° do +10°? Wskazane rozwiązanie jest równie korzystne jak wymagane i pozwala na pełne wykorzystanie stołu w praktyce użytkowej, ponadto gdy zajdzie potrzeba podnóżki można rozsunąć na boki każdy o 90° lub też całkowicie zdjąć.
Odpowiedź : Zamawiający określił wymagania konieczne w SIWZ pozostałe nieokreślone w SIWZ parametry są dowolne w zakresie dopuszczonym przez Ustawę o Wyrobach Medycznych są dowolne powinny jednak umożliwiać realizację standardowych procedur medycznych

Pytanie 21 : Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania stół operacyjny, w którym regulacja oparcia pleców odbywa się od -35°? Parametr ten odbiega od wymaganego zaledwie o 15° i nie wpływa na funkcjonalność stołu, gdyż jest wystarczający dla zapewnienia jego maksymalnej wartości użytkowej.
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ


Pytanie 22. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości stół operacyjny, wyposażony w zdejmowany podgłówek, w którym regulacja położenia kątowego realizowana jest od -58° do +26° z dodatkową możliwością jego wysunięcia o 135mm? Parametr ten nieznacznie różni się od wymaganego i zapewnia pełną funkcjonalność stołu, a dodatkowa możliwość wysuwu podgłówka poszerza możliwości zastosowania stołu.
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ

Pytanie 23. Czy Zamawiający oczekuje do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny z podstawą o prześwicie min. 80mm umożliwiającą wsunięcie stóp chirurga pod podstawę? Jest to rozwiązanie zwiększające komfort pracy personelu przez łatwiejszy dostęp do operowanego.
Odpowiedź : Zamawiający określił wymagania konieczne w SIWZ pozostałe nieokreślone w SIWZ parametry są dowolne w zakresie dopuszczonym przez Ustawę o Wyrobach Medycznych są dowolne powinny jednak umożliwiać realizację standardowych procedur medycznych

Pytanie 24. Czy zamawiający dopuszcza stół operacyjny w którym funkcje wykonywane z pilota są realizowane poprzez siłowniki elektromechaniczne a nie hydrauliczne co jest rozwiązaniem nowocześniejszym, mniej awaryjnym i dającym lepszy komfort pracy co dla zamawiającego jest parametrem korzystniejszym?
Odpowiedź : Tak zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie.

Pytanie 25. Czy Zamawiający dopuszcza stół operacyjny wysokiej klasy z materacami wykonanymi z materiałów przeciwodleżynowych bez rdzenia żelowego o grubości min 5cm?
Materace takie spełniają dokładnie tą sama funkcje co opisane w SIWZ a są zdecydowanie lżejsze i bardziej wytrzymałe i nie są mocowane na rzepy, co stanowi kłopot przy zabrudzeniu stołu po zabiegach.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 26. Czy Zamawiający dopuszcza stół z przesuwem wzdłużnym 260mm, ale z podstawą umożliwiająca pełne monitorowanie pacjenta RTG i blatem bez żadnych poprzeczek metalowych utrudniających monitorowanie?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 27. Czy Zamawiający dopuszcza stół w którym sterowanie funkcjami jest możliwe poprzez pilota bezprzewodowego i przewodowego jak również z panelu umieszczonego na kolumnie stołu?
Warunek posiadania możliwości sterowania z pilota nożnego, którego nie należy dołączać do stołu jest parametrem odcinającym złożenie konkurencyjnej oferty i nie ma tutaj merytorycznego uzasadnienia.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 28. Czy zamawiający dopuszcza stół z regulacja segmentu nóg w zakresie +20°, -90°?
Zakres ten jest większy od wymaganego a 5° różnicy w maksymalnym opuszczeniu nóg jest wartością praktycznie niezauważalną i pomijalną w praktycznym zastosowaniu.
nadmienić należy, że przy minimalnym obniżeniu stołu wymaganym SIWZ 600mm i przy długości segmentu nożnego nie jesteśmy w stanie obniżyć nóg do wartości 90° ze względu na kolizje z podłożem.
Odpowiedź : Zamawiający dopuszcza stół z regulacja segmentu nóg w zakresie +20°, -90° .
co do pozostałych wywodów zawartych w pytaniu zamawiający podtrzymuje zapisy SIWZ

Pytanie 29. Czy zamawiający dopuszcza stół z płytą plecową regulowaną w zakresie -30°,+80°? Zakres ten daje nam większe możliwości ustawienia stołu do różnych dyscyplin zabiegowych, ze względu na większy parametr prostowania płyty plecowej.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Stół operacyjny – 2 szt.

Pytanie 1. Proszę Zamawiającego o sprostowanie zapisu dotyczącego napędu hydraulicznie wysuwanych stopek, poprzez możliwość blokowania stopek z paneli sterowniczych a nie mechanicznie z pedału nożnego – (napęd pedałowy stosuje się w prostszych mechanizmów blokowania stołu, niehydraulicznych).
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 2. Czy Zamawiający dopuści (podobnie jak w przypadku stołu nr 1 opisanego przez Zamawiającego) aby panel sterowania umieszczony był na kolumnie a nie na podstawie stołu co jest rozwiązaniem bardziej korzystnym dla użytkowników?
Odpowiedź : Zamawiający dopuszcza proponowane rozwiązanie.

Pytanie 3. Czy Zamawiający dopuści stół z przekładanymi segmentami głowy i nóg ale bez funkcji automatycznego przypisania funkcji na pilocie w zależności od ułożenia pacjenta. Funkcja przekładania segmentów stołu jest rzadko wykorzystaną funkcją przez Użytkowników w przypadku stołów z dużym przesuwem wzdłużnym i dobrymi parametrami monitorowania pacjentów ramieniem C.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 4. Czy Zamawiający dopuści inny złącze diagnostyczne niż USB w celu serwisowania stołu oraz podłączenia systemu jak OR? Diagnostykę stołów wykonuje w każdym przypadku wyłącznie autoryzowany serwis producenta lub dystrybutora , który stosuje często inne złącza niż USB.
Odpowiedź : Zamawiający dopuszcza proponowane rozwiązanie.

Pytanie 5. Czy Zamawiający dopuści możliwość udokumentowania wpisanych w tabeli technicznej opisu przedmiotu zamówienia parametrów załączonymi w oryginale katalogami wydanymi przez dystrybutora? Prosimy Zamawiającego aby pod uwagę wziął fakt, że producenci zagraniczni wyrobów jak np. stoły operacyjne, prowadzą sprzedaż poprzez dystrybutorów na których często spoczywa obowiązek opracowania katalogów w danym języku. W związku z powyższym zapisy punktów 8 – pozostałych warunków Zamawiającego znacząco ograniczają grono Wykonawców mogących złożyć ważną ofertę, co narusza zasadę uczciwej konkurencji.  
Odpowiedź : Tak pod warunkiem potwierdzenia parametrów w oryginalnych materiałach producenta 

Pytanie 6. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny na podstawie jezdnej, przeznaczony do chirurgii ogólnej z blokowanymi mechanicznie wysuwanymi stopami napędzanymi pedałem?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 7. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny z napędem elektrohydraulicznym i sterowaniem elektrycznym za pośrednictwem pilota przewodowego oraz panelu sterowania na kolumnie stołu? Proponowane rozwiązanie nie odbiega jakością i funkcjonalnością od zawartego w SIWZ.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 8. Czy Zamawiający dopuści nowocześniejszy stół operacyjny z niezamiennymi segmentami nóg i głowy ale z przesuwem wzdłużnym 320 mm umożliwiającym niestosowanie uciążliwej praktyki zamiany segmentów?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 9. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny bez awaryjnego panelu sterowania na podstawie stołu lecz wyposażony w napęd alternatywny działający niezależnie od funkcji elektrycznych stołu? Proponowane rozwiązanie w przypadku rozładowania akumulatora, braku dostępu do sieci elektrycznej lub awarii dowolnego elementu systemu (pilota przewodowego, panelu na kolumnie, akumulatora, dowolnej z kilkudziesięciu części napędu wewnątrz kolumny stołu) zapewnia możliwość dokonywania wszystkich regulacji za pomocą dobrze dostępnej hydraulicznej pompy nożnej.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 10. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny wyposażony w blat przezierny dla promieni RTG z możliwością wykonania zdjęć RTG oraz z prowadnicami na kasetę na całej długości tego blatu z wyjątkiem 3 cm listwy na wysokości karku pacjenta? Niedogodność ta wynika z technologii produkcji i nie wpływa znacząco na funkcjonalność tego blatu.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 11. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny z elektrohydrauliczną regulacją płyty plecowej w szerszym zakresie od - 45° do +80°?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 12.Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny z regulacją nachylenia podgłówka w zakresie od - 45° do +30°?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 13. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny bez łącza USB? Stół nie wymaga stosowania diagnostyki za pomocą dodatkowych gniazd USB, ponieważ posiada specjalne diody diagnostyczne. Poza tym czynności diagnostyczne powinny być realizowane przez specjalne zespoły serwisowe, które diagnozują stół za pomocą komunikacji bezprzewodowej, zatem łącza USB są zbędne.
Odpowiedź : Tak, Zamawiający dopuszcza proponowane rozwiązanie

Pytanie 14. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny wyposażony w dwie nóżki z możliwością manualnego wypoziomowania na nierównej podłodze?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 15. Czy Zamawiający dopuści stół operacyjny bez podświetlania funkcji na pilocie, ale z bardzo czytelnymi i jasnymi piktogramami bez problemu dającymi się rozpoznać przy operacjach endoskopowych?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 16. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny blokowany na czas zabiegu przez hydraulicznie wysuwane nóżki, aktywowane przy pomocy przewodowego pilota? Wskazane rozwiązanie nieznacznie różni się od wymaganego, zapewnia jednak pełną mobilność stołu i jego całkowite unieruchomienie na czas zabiegu, dlatego blokada kół jest w tym wypadku zbędna.
Odpowiedź : Tak


Pytanie 17.
Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny wyposażony w specjalne, zdejmowane materace o dwuwarstwowej strukturze, w których górna warstwa wykonana jest z tworzywa viscoelastic, które dopasowuje się do wymiarów pacjenta pod wpływem jego temperatury ? Oferowane rozwiązanie jest korzystniejsze od wymaganego i zdecydowanie podnosi komfort operowanego oraz ułatwia pracę personelu medycznego.
Odpowiedź : Zamawiający wymaga materacy jednolitych spełniających wymagania SIWZ

Pytanie 18. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny, którego blat składa się z 6-segmentów: podgłówek, płyta plecowa górna i dolna, płyta siedzeniowa dwuczęściowa i dwuczęściowy podnóżek dzielony wzdłużnie? Wskazane rozwiązanie w zakresie funkcjonalnym jest korzystniejsze od oczekiwanego i pozwala na zwiększenie komfortu pracy personelu medycznego oraz operowanego.
Odpowiedź : Tak, Zamawiający dopuści takie rozwiązanie, pod warunkiem że podnóżek dzielony wzdłużnie będzie odwodzony pod kątem co najmniej 90o

Pytanie 19. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości stół operacyjny z napędem elektrohydraulicznym i sterowaniem elektrycznym za pośrednictwem dwóch przewodowych pilotów – głównego i awaryjnego – identycznego jak pilot główny zamiast wymaganego panelu sterowania na kolumnie? Rozwiązanie to jest znacznie korzystniejsze od wymaganego dodatkowego panelu sterowania na kolumnie, gdyż w przypadku konieczności wykorzystania sterownika awaryjnego personel nie musi zginać się, a wręcz „wchodzić pod stół” co jest nie tylko wyjątkowo niekomfortowe jak również niepraktyczne z punktu widzenia dezynfekcji stołu. Ponadto obydwa piloty posiadają te same funkcje oraz piktogramy. Współgrają ze sobą, gdy wciśniemy jakiś przycisk na jednym pilocie to sygnalizator diodowy aktywacji danej funkcji zapala się również na drugim pilocie. Jednak, ze względów bezpieczeństwa, w danym momencie można korzystać tylko z jednego pilota, nie ma możliwości sterowania funkcjami stołu z dwóch pilotów jednocześnie, co w zupełności realizuje wymaganą funkcję zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem.
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ


Pytanie 20. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny, w którym zakres regulacji wysokości bez materaca realizowany jest od 650mm do 1010mm? Parametr pierwszy nieznacznie odbiega od wymaganego i jednocześnie zapewnia optymalny komfort pracy chirurgów o zróżnicowanym wzroście, zarówno niższym jak i wyższym, dlatego nie ma potrzeby aby był wyższy, natomiast drugi jest wyraźnie korzystniejszy
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ

Pytanie 21. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny, z możliwością regulacji przechyłów bocznych w zakresie ±17°? Oferowana wielkość tego parametru jest absolutnie wystarczająca dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta, ponadto większe nachylenie spowodowałoby zsuwanie się operowanego z blatu stołu, a tym samym utrudnianie przeprowadzania zabiegów.
Odpowiedź :zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ

Pytanie 22. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny z elektrohydrauliczną regulacją segmentu podnóżków w zakresie +/-90° (góra-dół) oraz dodatkowo przy pomocy sprężyny gazowej od -90° do +10°? Wskazane rozwiązanie jest równie korzystne jak wymagane i pozwala na pełne wykorzystanie stołu w praktyce użytkowej, ponadto gdy zajdzie potrzeba podnóżki można rozsunąć na boki każdy o 90° lub też całkowicie zdjąć.
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ

Pytanie 23. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania stół operacyjny, w którym regulacja oparcia pleców odbywa się od -35° do +70°? Parametr te minimalnie różnią się od wymaganych, zapewniają jednak pełną funkcjonalność stołu, dlatego ma potrzeby by realizowane były w wyższym zakresie.
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ

Pytanie 24. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości stół operacyjny, wyposażony w zdejmowany podgłówek, w którym regulacja położenia kątowego realizowana jest od -58° do +26° z dodatkową możliwością jego wysunięcia o 135mm? Parametr ten nieznacznie różni się od wymaganego i zapewnia pełną funkcjonalność stołu, a dodatkowa możliwość wysuwu podgłówka poszerza możliwości zastosowania stołu.
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ

Pytanie 25. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości stół operacyjny, który nie jest wyposażony w cztery wysuwane nóżki samopoziomujące się na nierównej podłodze? Wymagane rozwiązanie nie jest konieczne w praktyce użytkowej, oferowany stół posiada bowiem cztery nóżki będące blokadą jego układu jezdnego.
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ

Pytanie 26. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania elektrohydrauliczny stół operacyjny, którego pilot wyposażony jest w jasne i czytelne piktogramy wskazujące dostępne regulacje, z wyraźnie odróżniającą się pozycją Trendelenburga (kolor żółty) oraz diodami sygnalizującymi położenie pacjenta, blokadę stołu i stan naładowania baterii bez podświetlenia wszystkich funkcji uruchamianych z pilota? Wskazane rozwiązanie ze względu na łatwość korzystania ze sterownika, czytelność wszystkich piktogramów i selektywne podświetlenie w warunkach ograniczonej widoczności zapewnia pełną funkcjonalność stołu, a przyjęcie dodatkowych oznaczeń mogłoby tylko utrudnić pracę personelu medycznego.
Odpowiedź : zamawiający wymaga spełnienia zapisu SIWZ


Pytanie 27. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości stół operacyjny, którego pilot wskazuje następujące informacje o poziomie naładowania akumulatorów: bateria naładowana (zielony LED), ładowanie baterii, podłączony kabel zasilający (żółty LED), bateria rozładowana (czerwony LED)? Wskazane rozwiązanie jest tożsame z oczekiwanym.
Odpowiedź : Dopuszczamy proponowane rozwiązanie

Pytanie 28. Czy Zamawiający dopuści do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny wyposażony w standardowe wejście USB 2.0 umożliwiające podłączenie komputera i przeprowadzenie diagnostyki stołu bez podłączenia zintegrowanego systemu OR? Przyjęte rozwiązanie w pełni realizuje wymaganą funkcję.
Odpowiedź : Dopuszczamy proponowane rozwiązanie

Pytanie 29. Czy Zamawiający oczekuje do zaoferowania wysokiej jakości elektrohydrauliczny stół operacyjny z podstawą o prześwicie min. 80mm umożliwiającą wsunięcie stóp chirurga pod podstawę? Jest to rozwiązanie zwiększające komfort pracy personelu przez łatwiejszy dostęp do operowanego.
Odpowiedź : Zamawiający nie oczekuje takiego rozwiązania.

Pytanie 30.Czy zamawiający dopuszcza stół operacyjny w którym funkcje wykonywane z pilota są realizowane poprzez siłowniki elektromechaniczne a nie hydrauliczne co jest rozwiązaniem nowocześniejszym, mniej awaryjnym i dającym lepszy komfort pracy co dla zamawiającego jest parametrem korzystniejszym?
Odpowiedź : Tak zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie.

Pytanie 31. Czy Zamawiający dopuszcza stół z blokowanymi mechanicznie lub elektromechanicznie wysuwanymi nóżkami?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 32. Czy Zamawiający dopuszcza stół z przesuwem wzdłużnym 260mm, ale z podstawą umożliwiająca pełne monitorowanie pacjenta RTG i blatem bez żadnych poprzeczek metalowych utrudniających monitorowanie?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 33. Czy Zamawiający dopuszcza stół o napędzie elektromechanicznym co jest rozwiązaniem nowocześniejszym od hydraulicznego i panelem sterującym awaryjnym umieszczonym na boku kolumny co stanowi rozwiązanie bardziej ergonomiczne niż w podstawie stołu?
Odpowiedź : Tak, Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie

Pytanie 34. Czy Zamawiający dopuszcza stół z elektromechaniczną regulacją wysokości w zakresie 700-1120mm bez uwzględnienia grubości materaca?
Zamawiający podał parametr „poniżej 700mm” czyli wartość 699,9999mm spełni z formalnego punktu ten parametr a w praktyce będzie zupełne niezauważalna. Czy można przyjąć minimalna wartość 700mm ?
Odpowiedź : Tak, Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie

Pytanie 35. Czy Zamawiający uzna za spełnienie elektromechaniczną regulacje przechyłu bocznego w zakresie +25°, -25°, co jest parametrem lepszym od wymaganego?
Odpowiedź : Tak, Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie

Pytanie 36. Czy Zamawiający dopuszcza stół z zakresem ruchomości sekcji nożnej w przedziale +20°,-90°?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 37. Czy Zamawiający dopuszcza stół z regulacją płyty plecowej w zakresie -30°,+85°?
Zakres ten daje nam większe możliwości ustawienia stołu do różnych dyscyplin zabiegowych, ze względu na większy parametr prostowania płyty plecowej.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 38. Ad. pkt 22:Czy Zamawiający uzna za spełnienie warunku siwz wbudowany interfejs do komunikacji serwisowej z komputerem jak również wbudowany modem do łączenia się z systemem Zintegrowanej Sali Operacyjnej różnych wiodących na rynku firm ?
Odpowiedź : Zamawiający nie wymaga łączenia z systemem Zintegrowanej Sali Operacyjnej, w związku z czym pytanie jest bez przedmiotowe

Pytanie 40. Ad. pkt 25:Czy Zamawiający dopuszcza stół z dwustopniową sygnalizacją stanu naładowania akumulatorów na pilocie i dodatkowo na panelu awaryjnym, dwustopniową sygnalizacją stanu zużycia akumulatora w czasie pracy umieszczonych jak wyżej oraz stół posiada możliwość natychmiastowej pracy po bezpośrednim włączeniu stołu do sieci elektrycznej? Jest to rozwiązanie bardziej komfortowe dla użytkownika .
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 39. Czy Zamawiający dopuszcza stół w którym pilot nie posiada podświetlanych wykonywanych funkcji, lecz kolorystyka i piktogramy są oznaczone odpowiednimi kolorami i farbami dającymi dobrą widoczność podczas minimalnego oświetlenia?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ


Dotyczy treści SIWZ i projektu umowy

Pytanie 1. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wydłużenie terminu realizacji zamówienia 31 stycznia 2011 lub na inny stosownie dłuższy zaproponowany przez Zamawiającego? Przedmiotem zamówienia jest sprzęt medyczny, który konfigurowany jest zgodnie z wymogami Zamawiającego, dlatego proces jego produkcji może zostać rozpoczęty dopiero po podpisaniu umowy z Zamawiającym. Ponadto wydłużenie terminu dostawy pozwoli na wzięcie udziału w postępowaniu większej ilości oferentów co znacznie zwiększy konkurencyjność składanych ofert.
Odpowiedź : Należy domniemywać, że pytającemu chodzi o dzień 31.01.2012 - Zamawiający nie wyraża zgody na proponowane rozwiązanie.

Pytanie 2. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę stawki kar za niedotrzymanie terminu dostawy z 0,2% na 0,1% za każdy dzień? Obecna stawka jest dosyć wysoka, zwłaszcza biorąc pod uwagę krótki termin realizacji.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 3. Czy Zamawiający przychyli się do prośby Oferenta i wydłuży termin dostawy stołów operacyjnych do 8-10 tygodni, od dnia podpisania umowy?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 4. W związku z tym, iż w świetle ustawy o wyrobach medycznych z dn. 20.05.2010 r. dokumentami dopuszczającymi wyroby do obrotu i używania są obecnie: deklaracja zgodności i ew. certyfikat CE natomiast fakt dokonania zgłoszenia lub wpisu do Rejestru Wyrobów Medycznych nie ma wpływu na dopuszczalność sprzedaży danego wyrobu prosimy o wykreślenie z pkt. 9.3.1 siwz wymogu dołączenia do oferty wpisu/zgłoszenia do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jednocześnie prosimy o zmianę w załączniku nr 4 pkt. 12.4 (dla Zadania I), pkt. 10 – pozostałe (dla Zadania II poz. 1 i 2) na: „Deklaracja Zgodności i/lub Certyfikat CE”.
Odpowiedź : Zamawiający zmienia zapis w załączniku nr 4 pkt. 12.4 (dla Zadania I), pkt. 10 – pozostałe (dla Zadania II poz. 1 i 2) na: „Deklaracja Zgodności i/lub Certyfikat CE”.

Pytanie 5. Zwracamy się z prośbą do Zamawiającego u ujednolicenie czasu trwania naprawy. W Załączniku nr 4 dla Zadania II, pkt. 4 pozostałe, Zamawiający wymaga czasu naprawy wynoszącego 78 godzin, natomiast w §4 ust. 12 projektu umowy wymagany czas naprawy to max. 48 godzin.
Odpowiedź : Zamawiajacy ujednolica czas trwania naprawy do 78 godzin.

Pytanie 6. Zwracamy się z prośbą do Zamawiającego o wykreślenie z załącznika nr 4 dla Zadania II pkt. 9.
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 7. Zwracamy się z prośbą do Zamawiającego o poprawienie oczywistej omyłki w załączniku nr 5 dla Zadania II poprzez zmianę nagłówka na: „Zadanie II – Zakup i dostawa stołów operacyjnych – 3 szt.”.
Odpowiedź : Zamawiający poprawia oczywistą omyłkę pisarską w załączniku nr 5 dla zadania II i zmienia nagłówek na „Zadanie II – Zakup i dostawa stołów operacyjnych – 3 szt.”. – Wykonawcy powinni nanieść cytowaną zmianę w swoich ofertach.

Pytanie 8. W związku z tym iż obecnie obowiązującą ustawą jest ustawa o wyrobach medycznych z dnia 20.05.2010 r. prosimy o zmianę §4 ust. 1 projektu umowy na: „Sprzedający gwarantuje, że dostarczony przedmiot umowy jest fabrycznie nowy i odpowiada wymaganiom określonym w USTAWIE z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych”.
Odpowiedź : Zamawiajacy poprawia w umowie oczywistą omyłkę pisarską w § 4 ust. 1 projektu umowy na „Sprzedający gwarantuje, że dostarczony przedmiot umowy jest fabrycznie nowy i odpowiada wymaganiom określonym w USTAWIE z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych”.

Pytanie 9. W §4 ust. 11 projektu umowy Zamawiający wymaga od Wykonawców zadeklarowania 24 godzinnego czasu reakcji serwisu na zgłoszoną awarię. Zapis powyższy wymaga od Wykonawcy podjęcia czynności serwisowych w czasie nierealnym dla oferentów mających siedzibę w miastach znacznie oddalonych od siedziby Zamawiającego. W związku z powyższym zwracamy się z pytaniem czy Zamawiający zmieni ww. postanowienie SIWZ w ten sposób, że wydłuży minimalny deklarowany czas reakcji serwisu do 48 godzin od zgłoszenia. Tym sposobem Wykonawca będzie miał wystarczającą ilość czasu na podjęcie stosownych działań.
Odpowiedź : TAK, Zamawiający wydłuży minimalny deklarowany czas reakcji serwisu do 48 godzin od zgłoszenia.

Pytanie 10. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wydłużenie czasu trwania naprawy do maks. 7 dni roboczych, w przypadku gdy naprawa nie wymaga sprowadzenia części zamiennych z zagranicy i maks. 14 dni roboczych, w przypadku gdy naprawa wymaga sprowadzania części zamiennych z zagranicy (§4 ust. 12 projektu umowy oraz załącznik nr 4 dla Zadania II, pkt. 4 - pozostałe)?
Odpowiedź : Tak

Pytanie 11. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wykreślenie z projektu umowy zapisu odnoszącego się do obowiązku dostarczenia sprzętu zastępczego w przypadku naprawy powyżej 14 dni (§4 ust. 14)?
Powyższy obowiązek ciążący na wykonawcy oznacza, że zmuszony on jest posiadać na stanie dodatkowy egzemplarz każdego oferowanego urządzenia a jego koszt wliczyć w koszt oferty. Rezygnacja z tego wymogu pozwoli wykonawcy na przedstawienie oferty najbardziej korzystnej pod względem ekonomicznym.
Odpowiedź : Zamawiający nie wymaga na czas naprawy stołu tożsamego z zamawianym a jedynie podobnego, zapewniającego podtrzymanie procedur operacyjnych.

Pytanie 12. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę treści §4 ust. 15 wzoru umowy w następujący sposób: „W przypadku trzykrotnej naprawy tego samego zespołu lub podzespołu przedmiotu umowy, Sprzedający zobowiązany jest wymienić ten zespół lub podzespół na nowy”?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 13. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę §5 ust 2 wzoru umowy w następujący sposób: „W przypadku odstąpienia od umowy z przyczyn zależnych od Sprzedającego zapłaci on Kupującemu karę umowną w wysokości 10% wartości brutto umowy”?
Odpowiedź : Zamawiający pozostawia zapis SIWZ

Pytanie 14. Załącznik nr 4 Zad nr 1 Zestawienie parametrów technicznych, punkt 12.7
Niniejszym wykonawca zwraca się z prośbą o wykreślenie punktu: „Ubezpieczenie od zdarzeń losowych (np. uszkodzenia mechaniczne) przez okres min. 12 miesięcy na cały aparat”
Z uwagi na fakt, że nie jest to dzierżawa bądź wypożyczenie a zakup. W związku z powyższym nie jesteśmy w stanie ubezpieczyć produktu bądź sprzętu którego nie jesteśmy właścicielami (z chwilą podpisania protokołów zdawczo-odbiorczych właścicielem staje się Zamawiający).
Odpowiedź : Zamwiający wykreśla punkt 12.7 z zestawienia parametrów technicznych zadania nr 1 – załącznik nr 4.

Pytanie 15. Paragraf 2 - Niniejszym wykonawca zwraca się z prośbą dodanie w § 2 zapisu o następującej treści: „Zamówienie jest ważne jeżeli posiada numer klienta i kody produktów” Prosimy o uwzględnienie w/w zapisu w treści umowy ponieważ nieczytelne zamówienia  znacznie opóźniają dostawę produktów ważnych dla zdrowia i życia.
Odpowiedź : Zamawiający nie widzi takiej potrzeby, zamówienie realizowane będzie w oparciu o ofertę Wykonawcy wybraną w postępowaniu przetargowym.

Pytanie 16. Paragraf 4 ust. 12 Niniejszym wykonawca zwraca się z prośbą o modyfikację zapisów na Czas trwania naprawy do 3 dni, w przypadku sprowadzania części zza granicy do 10 dni , licząc od daty pisemnego zgłoszenia uszkodzenia przez Kupującego (równoważne pisemnemu jest zgłoszenie faxem).
Odpowiedź : W przypadku umowy na zakup respiratorów Zamawiajacy wprowadzi proponowane poprawki.

Pytanie 17. Paragraf 4 ust. 13Niniejszym wykonawca zwraca się z prośbą o modyfikację zapisów na „Wystąpienie wady lub usterki powoduje przedłużenie okresu gwarancyjnego o czas naprawy sprzętu”
Odpowiedź : Zamawiajacy nie wyraża zgody na proponowaną zmianę.

Pytanie 18. Paragraf 5 ust. 1 Niniejszym wykonawca zwraca się z prośbą o modyfikację zapisów na
„W przypadku gdy Sprzedający zwleka z terminem oddania do eksploatacji przedmiotu umowy określonego w § 1 z przyczyn będących po stronie Sprzedającego, Kupującemu przysługuje prawo naliczenia kary umownej w wysokości 0,2% wartości towaru dostarczonego ze zwłoką, za każdy dzień zwłoki, nie więcej jednak niż 10% ceny brutto umowy.”
Odpowiedź : Zamawiajacy nie wyraża zgody na proponowaną zmianę.


Opublikował: Szymon Grabinski
Data publikacji: 09.11.2011 11:14
Ostatnie zmiany: nie zmieniano
To jest ogłoszenie do przetargu
Dokument oglądany razy: 5105