Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
A A A K
SmodBIP
To jest wersja archiwalna z dnia 15.05.2011, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: Korekta redakcyjna

PRACOWNIA NIEINWAZYJNEJ DIAGNOSTYKI KARDIOLOGICZNEJ

Pracownia czynna jest:

 • od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:30 do 12:00.

Rejestracja:

Rejestracji można dokonywać
1) telefonicznie pod numerem:

 • (52) 389-62-17;
 • (52) 389-62-06;

2) lub osobiście po konsultacji z Pielęgniarką Koordynującą Oddział Chorób Wewnętrznych:

 • od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8:00 do 14:00.

Nasz Zespół:

1) Lekarze:

 • lek. Stanisław Plewako;
 • lek Dariusz Wiśniewski;
 • lek. Anna Gełdon;

2) Pielęgniarka:

 • mgr Justyna Szmidt

W gabinecie wykonywane są badania nieinwazyjnej diagnostyki serca takie jak:

 • EKG spoczynkowe

EKG jest podstawowym badaniem w diagnostyce kardiologicznej i jest niezbędne do wykrycia zaburzeń rytmu serca, niedokrwienia mięśnia sercowego oraz oceny stanów pozawałowych, lokalizacji zawałów i ich rozległości. Ocena badania wymaga dużej ostrożności i doświadczenia, gdyż zdarza się uzyskać patologiczne elektrokardiogramy u osób zdrowych, co często jest wynikiem okresowych stanów emocjonalnych (jak np. stres przed egzaminem czy mobilizacja przed zawodami sportowymi).
EKG spoczynkowe jest badaniem nieinwazyjnym polegającym na zapisie zmian napięć elektrycznych powstających w mięśniu sercowym. Zapis ma postać krzywej, zwanej elektrokardiogramem. Prądy czynnościowe serca mogą być rejestrowane przez elektrokardiograf w różnych standaryzowanych punktach ciała za pomocą elektrod.

 • • EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa)

Badanie wykonuje się na ergometrze rowerowym lub bieżni ruchomej. Na klatce piersiowej badanego nakleja się elektrody, które łączy się następnie odpowiednio oznakowanymi kablami z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Na ramieniu badanego zakładany jest mankiet do pomiaru ciśnienia.
Próba wysiłkowa na ergometrze rowerowym polega na stopniowym zwiększaniu obciążenia przy utrzymaniu stałej prędkości pedałowania, co daje badanemu wrażenie jazdy ze stałą prędkością pod coraz większą górkę. Próba wysiłkowa na bieżni ruchomej polega na stopniowym zwiększaniu szybkości przesuwu taśmy i wzrostu kąta jej nachylenia, co odbierane jest przez badanego, jako marsz coraz szybszym krokiem pod coraz większą górkę. Próba wysiłkowa umożliwia ocenę wydolności fizycznej organizmu. EKG wysiłkowe to zmuszanie organizm do zwiększonej pracy, przy jednoczesnym monitorowaniu zapisu EKG
i kontroli ciśnienia tętniczego krwi, pozwala ocenić wydolność układu krążenia. Jest pomocne w rozpoznawaniu i ocenie skuteczności leczenia choroby wieńcowej. Badanie jest również wykorzystywane do rehabilitacji chorych.

Wskazania do wykonania badania:

 1. diagnostyka bólów w klatce piersiowej;
 2. ocena zaawansowania choroby niedokrwiennej serca;
 3. kwalifikacja chorych do badań inwazyjnych (np. angiokardiografii);
 4. kwalifikacja chorych do poszczególnych etapów rehabilitacji (np. po zawale serca) ocena jej wyników,
 5. diagnostyka zaburzeń rytmu serca,
 6. ocena skuteczności leczenia chorób serca,
 7. ocena wydolności fizycznej i czynności układu krążenia.

Sposób przygotowania do próby wysiłkowej:
Należy mieć skórę na klatce piersiowej pozbawioną owłosienia. Bezpośrednio przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku, pić mocnej kawy czy herbaty. Przyjmowane dotychczas leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie. Jeżeli próba wysiłkowa ma być wykonana na lekach to należy znać nazwy i dawkę leków.

 • HOLTER EKG

Metoda HOLTER EKG pozwala na wielogodzinną rejestrację EKG w warunkach nieskrępowanej całodobowej aktywności badanego. Badanie to służy ocenie czynności elektrycznej serca. Umożliwia rejestrację zaburzeń rytmu i przewodnictwa, ocenę pracy rozrusznika serca oraz nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego dzięki zastosowaniu wielogodzinnej rejestracji zapisu EKG w warunkach normalnej aktywności badanego.

Wskazania do wykonania HOLTERA EKG:

 1. diagnostyka zaburzeń rytmu;
 2. ocena skuteczności leczenia antyarytmicznego;
 3. ocena czynności sztucznego rozrusznika;
 4. ocena niedokrwienia mięśnia sercowego

 • • HOLTER ciśnieniowy

W wybranych sytuacjach znajduje zastosowanie metoda 24-godzinnego automatycznego pomiaru ciśnienia krwi. Badanemu zakłada się wówczas na ramię mankiet, który łączy się ze specjalnym aparatem wielkości małego radia tranzystorowego, przyczepionym do pasa. Przy pomocy tego aparatu pomiar ciśnienia dokonuje się automatycznie. W trakcie badania w określonych odstępach czasu mankiet jest automatycznie wypełniany powietrzem na kilkadziesiąt sekund, a w tym czasie w aparacie są rejestrowane wartości ciśnienia tętniczego.
Po 24 godzinach aparat i mankiet są zdejmowane, a zapis ciśnienia odczytywany jest komputerowo i zapisywany na papierze.

Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie:

1) przed badaniem:

 • wyniki ewentualnego wcześniejszego pomiaru ciśnienia tętniczego;
 • odczuwane dolegliwości;
 • aktualnie przyjmowane leki.

2) w czasie badania:

 • ból kończyny w miejscu założenia mankietu do pomiaru ciśnienia (dłuższe utrzymywanie napompowanego mankietu oraz bardzo wolne wypuszczanie z niego powietrza może wywołać ból).


Opublikował: Szymon Grabinski
Publikacja dnia: 15.05.2011
Podpisał: Stanisław Plewako
Dokument z dnia: 15.05.2011
Dokument oglądany razy: 1 354